Zelený ječmen

7. května 2016 v 23:39 | Shagy |  Co jíst
Říkala jsem si, že bych vám mohla semtam napsat něco o superpotravinách a doplňcích stravy, který jsem zkusila a dneska mě tak nějak napadl ječmen :).

Ječmen už užívám několik měsíců a musím říct, že se mi dost zlepšila imunita. Předtím mě každou chvíli bolelo v krku při sebemenším ofouknutí a teď třeba mrznu venku i několik hodin a nic se neděje. Ječmen si každé ráno rozmíchám ve vodě a vypiju. Měl by se užívat 2x denně, ale já si ho dávám jen jednou. Jedna, že jsem líná a druhak, že je to drahá záležitost, tak aby mi dýl vydržel. :D

A teď něco k účinkům, které jsem vygooglila.


Mladý ječmen - účinky

V tomto stádiu, kdy je ještě zelený, se sklízí. Je to důležité z toho důvodu, protože jsou v něm zachovány všechny důležité látky, které později náš organismus využije. Lze zmínit vitamíny ze skupiny B, vitamín C (kyselina askorbová), vitamín E (tokoferol), vitamin K (fytochinon), vitamín H (biotin), cholin, vlákninu, aminokyseliny nebo betakaroten (provitamín A, vzniká z něho v těle vitamín A). Méně známý z těchto složek je cholin. Je někdy označován jako vitamín B8 (to je nepřesné označení, jelikož se nejedná o vitamín) nebo lidově mozkový vitamín. Je to proto, že je základním stavebním kamenem neuromediátoru acetylcholinu. Neuromediátor je látka, která zprostředkovává nervosvalový přenos signálu v mozku.Je důležitý pro správně fungování nervového systému a jeho nedostatek může být jeden z faktorů, který ovlivňuje vznik Alzheimerovy choroby.

Z minerálů obsahuje mladý ječmen draslík, vápník, měď, železo, fosfor či hořčík. A samozřejmě vzhledem k tomu, že je to zelený ječmen, obsahuje zelené rostlinné barvivo umožňující fotosyntézu (přeměna sluneční energie na chemickou), chlorofyl. Chlorofyl má význam při vnitřním užití - zlepšuje metabolismus, urychluje zánětlivé procesy v organismu (má protizánětlivý a antiseptický účinek). Zlepšuje přenašečovou kapacitu pro kyslík, působí příznivě na stav srdce, cév či tvorbu krve. Dá se aplikovat i zevně v obkladech či mastech, kdy se rovněž využívá jeho protizánětlivý a hojivý účinek.Mladý ječmen prášek

Další jeho významnou vlastností je to, že pomáhá alkalizovat organismus. Acido-alkalická (kyselo-zásaditá) rovnováha je velmi důležitá pro naše celkové zdraví. Potraviny jsou podle přírodní medicíny děleny na kyselinotvorné a zásadotvorné. Jedná se o prostou kyselost či zásaditost podle chuti. Citrón, i přes svoji kyselou chuť, patří k zásadotvorným potravinám. Organismus se neustále snaží vyrovnat svoji rovnováhu, aby předešel nežádoucím stavům, kdy pH příliš vzroste či poklesne (alkalóza či acidóza), což vážně ohrožuje fungování metabolismu. K tomu, aby nedošlo k překyselení, může přispět díky obsahu přírodních minerálních iontů (ionty jsou shluky částic atomární velikosti jako atomy či molekuly, např.Mg2+, Ca2+ v případě prvků v mladém ječmeni).

Šťáva z mladého ječmene

Šťáva z ječmene podporuje zvýšení obranyschopnosti organismu, pomáhá udržovat optimální hladinu cukru a cholesterolu a rovněž v neposlední řadě řada složek (beta karoten, vitamin C či E) působí jako antioxidanty (přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem).

Mladý ječmen můžete koupit v přípravcích ve formě tablet či sypkého prášku. Tento prášek se obvykle rozpouští ve vodě (150 ml) a slouží k přípravě oblíbeného zeleného nápoje z mladého ječmene, ale můžete ho rozmíchat i ve vhodné ovocné šťávě. Lze ho rovněž přidat i do studených pokrmů - müsli, salátů aj. Aby mohl začít příznivě působit, je dobré ho užívat po dobu přibližně dvou až tří měsíců.


Já jsem vyzkoušela už několik značek, ale asi nejlepší a nejkvalitnější se mi zdá ječmen od Green Ways. Tahle firma mi svým prodejem teda není moc sympatická, ale produkty má opravdu kvalitní a drahý jako prasátko. Jedno balení totiž stojí 1150,- což není tedy úplně zadarmo.

Jaké zkušenosti s ječmenem máte vy? Ráda si přečtu Vaše názory.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsi spokojen/a se svojí váhou?

Ano
Ne

Komentáře

1 Terez Terez | Web | 12. června 2016 v 21:40 | Reagovat

Ahoj, máš krásný blog.
Já si dnes založila blog na téma fit recepty a napsala tak dneska svůj první receptík pro vás. Máš- li aspoň trošku zájem, mrkni se :-P
Začátky jsou těžké a každý komentík pomůže k jejímu rozjetí.Děkuji :-)

2 Zelený ječmen Zelený ječmen | Web | 10. listopadu 2016 v 11:35 | Reagovat

Moc děkuji za zajímavé informace. nevěděla jsem, že obsahuje tolik látek.

3 Zelený ječmen Zelený ječmen | 18. března 2017 v 21:24 | Reagovat

Zajímavá recenze na zelený ječmen. U mě na webu najdete také jednu takovou recenzi na konkrétní produkt a více do hloubky. Budu rád, když se všichni podívate. Třeba se dozvíte něco zajímavého, a že tam toho máme!:)
http://www.perfektnipostava.cz/zeleny-jecmen-recenze/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama